Badana, duvarlara fırça veya püskürtme ile boya sürülmesi işlemidir. Geçmişte yaygın olarak kireç badanaların yanı sıra günümüzde plastik badana ve duvar kağıtları daha fazla kullanılmaktadır. Badana temel olarak duvarların temiz görünmesi için yapılmaktadır. Duvar kirliliğine göre yılda bir veya iki kez tekrarlanabilir.

Boya Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Boya badana iç ve dış mekanlarda gerekli zemin hazırlıkları yapılması ardından usta kişilerce yapılmalıdır. Karşıyaka boya badana ustası uygun boya seçimini yapacaktır. Boya badana işlemi tasarım ve sanat için de kullanılmaktadır. Boyanın kullanılacağı alana göre seçimleri değişiklik gösterir. Genel olarak boya özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

Boya yapılacak duvarların tamamen kapanması gerektiği için boyanın kapatıcılığı oldukça önemlidir. Boyalar iki kat yapılması ardından duvardaki kiri ve istenmeyen görüntüleri kapatabilir.
Boya seçimi yapılırken kolaylıkla sürülmesine de dikkat edilmesi gerekir. Fırça yardımı ile sürülen boyanın tamamen dağılmaması yüzeyin görünümünü bozmaktadır.

Toplam 38 Görüntüleme, Bugün 3 Görüntüleme